KONUT KREDİSİ NASIL VE NE KADAR KULLANILMALI?

Her insanın, ideallerinden biri de ev sahibi olmak. Başını sokacağı, emekliliğinde rahat edebileceği bir yuva. Hele ki, kredilerin aylık taksitleriyle rekabet eden bu yüksek kira ücretlerinin istendiği günümüzde! Cebimizdeki paraya göre en uygun ev kredisi nasıl olmalıdır? Kredi faiz oranlarında hangi seviyeler faydalanılır? Kullanılacak kredinin şartları nasıl olmalıdır gibi sorulara cevap vermeye çalışacağım.

Gelelim ne kadar kredi kullanalım sorusunun cevabına. Elinizdeki toplu para ne kadar olursa olsun, çok basit bir hesapla konut kredisinin vadesi boyunca sıkıntı çekmek istemiyorsanız, ödeyeceğiniz taksit tutarı maksimum kira gideriniz 2 katı olmalı. Ama ideal oran 1,5 katıdır. Örnekle açıklayacak olursam, 800 TL kira gideriniz varsa, 1.200 TL konut kredisi taksidini ödemede, mevcut hayat standartlarınızdan çok fazla ödün vermemiş olacaksınız.1.600 TL sonrasında ise, ödeme zorlukları ve sahip olduğunuz refah seviyesinin altında bir hayat sürmeye başlayacaksınız. Bu da uzun vadede, manevi sıkıntılar doğurabilecek bir duruma dönüşebilir

Kredi kullanmaya karar vermeden önce, mutlaka yaşamanızı sorunsuz idame ettirebileceğiniz bir tutarı kendi ihtiyaçlarınız için ayırmayı unutmayın. Konut kredisi uzun vadeli bir ödeme sürecidir. Bugün için ihtiyacınızın olmadığını düşündüğünüz para tutarını değil , orta vadede ihtiyacınızın olmayacağı tutarı konut kredisi taksitlerine ayırın. Fakat bu tutarı tespit ederken, ülkemizin hala enflasyonist bir ülke olduğunu ve her yıl, gelirlerinizde bir artış olacağını buna karşılık ise, kredinizi oluştururken daha detaylı anlatacağım gibi, sabit taksit ödeme seçenekli bir kredi ürünü tercih ettiğinizde taksitlerinizin sabit kalacağını unutmayın. Burdan çıkarılması gereken sonuç, “5 yılın sonunda her yıl enflasyon kadar zam aldığımda, gelirim karşısında, kredi taksit giderim erir yönünde bir tespit olmamalı.” Unutmayın ki, tek gideriniz kredi taksidiniz değil ve birçok giderinizin, enflasyon etkisiyle fiyatı artacak. Yani bu hesabı, iki değişkenle değil, birçok değişkenle birlikte yapmalısınız. Bu önemli bir konu.

Gelelim, kredi ürünü tercihinize. Ülkemiz sınırları içinde bir konut sahibi olacaksınız ve gelirlerinizi TL olarak elde ediyorsanız, yabancı döviz kurundan bir kredi kullanmanız, zararınıza olacaktır. Ülkemizin benimsediği dalgalı  kur politikası ve ihracat teşvikli maliye politikalarımız sebebiyle, kurun hareketi uzun zamanlardır büyük geri dönüşler gerçekleştirmemiştir. Küçük geri dönüşlerle toparlanmalar yaşansa bile, genel olarak belli kırılım bantları sonrasında ibre hep yukarı hareket şeklinde devam etmektedir. Bu sebeple geliri TL olanların, mutlaka TL kredi kullanmalarını tavsiye ediyorum. Bunun dışında esnek faiz oranlı krediler, günümüzde 15-20 yıl öncesindeki kadar riskli bir durumda değil. Bu tür kredilerde, “azami bir ödeme tutarı sözleşmenizde yer alıyorsa” tercih edilebilir krediler arasında yer alacaktır.  Biliyorsunuz ki, her zaman kazançlar alırken yapılır. Evin maliyetini hesaplarken, satarken elde edeceğiniz karı değil, her zaman alırken elde edeceğiniz karı hesaplayın. Bu sebeple, risksiz olan ve sabit taksit, balon ödemesiz krediler hesaplaması basit, herhangi bir yanlış anlamaya ya da hesap hatasına mahal vermeyeceği için, sizlere ilk önerim olacaktır. Kredi kullanırken, gerçek ödeme vadenizde kredi kullanmanız da bir başka önerim olacak. Demek istediğim aslında kredi taksitlerini 48 ayda, zorlanmadan tamamlayacağınızı düşünürken, ihtiyatlı davranıp krediyi 60 ay kullanmanız ve elinize para geçtikçe çift taksit ödemesi ya da toplu ödemeyle vadeyi kısaltma gibi düşünceleriniz, hesap ettiğiniz ya da düşündüğünüz şekilde size bir avantaj sağlamayabilir. Kredi ürünlerinde, taksitlerinizi kontrol ettiğinizde, ilk yıllardaki ödemelerinizde ana para ödemelerinizin az, faiz ödemelerinin yüksek olduğunu görürsünüz. Bankalar, faiz gelirlerinden vazgeçmek istemedikleri için, önce faiz tahsilatı sonra ana para tahsilatı yaparlar. Bu sebeple, toplu ödemeler, beklentilerinizi karşılamayacaktır. Kredi ürünü tercihiniz, basit, hesaplaması kolay olmalı.

Kredi Kullanımı için gereken şartlara da basitçe değinelim.

Öncelikle, her bankanın kredi kullandırma kriterleri farklıdır. Her banka benzer evraklarla yapacağı tespitlerde farklı kararlar verebilir. Demek istediğim, bir bankadan kredi kullanma talebinize olumsuz yanıt gelmesi, diğer bankalardan da kredi kullanamayacağınız anlamına gelmez. Başka bankalara başvuru yapmaya devam edin.

Hemen hemen tüm bankaların hem sizin kredi özgeçmişinizde, hem de almak istediğiniz taşınmaz malda belli özellikler ararlar.

  • Kişinin Kredi Özgeçmişi: Mortgage almak isteyen kişinin kredi özgeçmişi kredi notuyla ölçülür. Kişinin daha önceden batık borcunun bulunmaması (ödemeyi tamamlamadığı kredi olmaması), karşılıksız çekinin olmaması, olan borç ve taksitlerini düzenli ödüyor olması ve halihazırda aşırı borç altında olmaması kredi notunun yükselmesini sağlar.
  • Kişinin Toplam Geliri:Hemen hemen her banka sizin düzenli bir geliriniz olmasını ister. Düzenli geliriniz maaş, kira ve diğer gelirlerin toplamı olarak ifade edilir. Düzenli geliriniz, kullanabieceğiniz kredi tutarını belirleyen önemli bir kriterdir.
  • Peşinat: Mortgage almak icin taşınmaz malın %10-25’i oranında bir tutarını peşinat olarak bankaya yatırmanız büyük olasılıkla istenecektir. Bu peşinat oranı bankadan bankaya değişmektedir.
  • Taşınmaz Malın Özellikleri: Taşınmaz mal banka tarafından Mortgage’a teminat olarak tutulduğu icin banka taşınmaz malda bazı özellikler arar. Gayrimenkuldeki bu özellikler Değerleme (Eksper) Raporuyla saptanır. Değerleme Eksper Raporu bir binanın inşaat kalitesini, fiziki durumunu ve tamirat gereksimini, bina ozelliklerini (ısıtma, kanalizasyon, v.s.), tapu kaydını, hisse payını ve piyasadaki yaklaşık değerini saptayan, yeminli bir uzman tarafindan hazırlanır. Hazırlanan rapora göre mortgage kredisi verilmektedir.

Tüm bunları açıkladıktan sonra yapılan yeni bir düzenleme hakkında da bilgi verelim. Ev alırken bir bankadan konut kredisi kullanırsanız, banka ev üzerine ipotek koyar. Konulan bu ipotek ancak kredi taksitlerinin tamamının ödenmesi sonucunda kaldırılabilir. Banka kredi taksitlerinin bitmesi halinde  ipotek fek yazısı verir. Bu yazıyla birlikte tapu sicil müdürlüğüne gidilerek tapu üzerinden ipotek kaldırılması işlemi yapılır. Gündemde olan Torba kanunla birlikte bazı yeni yetkinlikler kazanan BDDK,  bankalar ile yapılan görüşmeler sonucunda tüketiciden alınan bazı masraf kalemlerine ilişkin düzenlemeler yaptı. Buna göre konut kredisi kullanan kişileri yakından ilgilendiren ipotek fek ücreti için (250-500 TL arası) kaldırılma kararı alındı. Bunun anlamı, kredi kapanış aşamasında ve bankanın talebi doğrultusunda alınan bu ücret artık tüketiciden istenemeyecek. Ocak.2011 sonrasında, kullanılan araç kredileri için de aynı durum geçerli. Artık online yapılan ipotek kaldırma işlemi sebebiyle bu işlemden de bankalar masraf talep etmiyor.

Bireysel yatırım konusunda birçok hanehalkı tarafından öncelikli olarak tercih edilen konut kredisi, hakkında daha detaylı ve kişisel sorularınız için, her zaman olduğu gibi benimle irtibata geçmekten çekinmeyin.

 

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *